+48 91 466 64 67 do 9
biuro@bjm.net.pl


 

Klimatyzacja i ogrzewanie postojowe

Klimatyzacja

Klimatyzacja Szczecin

Coraz więcej modeli dostępnych na rynku wyposażonych jest w klimatyzację samochodową. Nie ulega wątpliwości, że jest ona dużym udogodnieniem, zwiększającym komfort użytkowania zarówno pojazdów indywidualnych jak i służbowych. Zapewnia preferowaną temperaturę w kabinie, niezależnie od pory roku oraz chroni szyby przed zaparowaniem ograniczającym widoczność. Jednak niezależnie od tego, czy na co dzień korzystamy z samochodu osobowego, dostawczego czy ciężarowego, układ wymaga regularnych przeglądów i czynności konserwacyjnych, oferowanych przez nasz serwis.

Jak działa klimatyzacja samochodowa?

 

Klimatyzacja samochodowa jest układem zamkniętym, składających się z pięciu elementów, do których należą:

 • sprężarka,
 • skraplacz (chłodnica),
 • osuszacz,
 • zawór rozprężający,
 • parownik.

Sprężarka odpowiada za podniesienie ciśnienia czynnika chłodzącego w postaci gazu, którego temperatura zostaje obniżona po przedostaniu się do skraplacza. Następnie, w stanie ciekłym, kierowany jest przewodami do osuszacza, wyposażonego w specjalne filtry, usuwające wilgoć i zanieczyszczenia. Potem, ciecz przedostaje się do zaworu rozprężającego, w którym czynnik chłodzący na nowo staje się gazem o obniżonej temperaturze, przedostającym się do kabiny pojazdu dzięki parownikowi.

Konserwacja

 

Jak można zauważyć, podczas używania układu w jego elementach gromadzi się wilgoć, sprzyjająca namnażaniu bakterii i grzybów, co może przyczyniać się do powstawania nieprzyjemnego zapachu oraz zmniejszenia wydajności klimatyzacji samochodowej.

 

Dlatego jej przegląd powinien być wykonywany przynajmniej raz w roku. Dzięki temu, możliwe będzie szybkie zdiagnozowanie usterek oraz zapobieganie ich powstawaniu. Jedną z podstawowych czynności jest sprawdzenie szczelności układu oraz poziomu czynnika chłodzącego, a także drożności przewodów. Następnie, kontrolowane są poszczególne elementy, takie jak chłodnica czy filtr kabinowy, mogące ulec zniszczeniu wskutek użytkowania. Na sam koniec wykonuje się dezynfekcje układu, która pozwala na usunięcie pleśni i bakterii.

 

W serwisie znajdującym się w Szczecinie mogą Państwo dokonać przeglądu układu klimatyzacji samochodów ciężarowych, dostawczych i osobowych, który obejmuje następujące czynności:

 • oczyszczanie chłodnicy z zanieczyszczeń mechanicznych,
 • dezynfekcja parownika i wnętrza pojazdu,
 • dezynfekcja klimatyzatora,
 • wymiana filtra przeciwpyłowego,
 • uzupełnienie czynnika chłodniczego i oleju w układzie.

Jak korzystać z klimatyzacji?

 

Aby na dłużej cieszyć się sprawnym układem, warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach, dzięki którym możliwe będzie zapewnienie mu odpowiednich warunków pracy.

 

Choć używanie klimatyzacji kojarzy się z upałem, podczas którego zapewnia przyjemny chłód, świetnie sprawdza się ona również zimą, ponieważ osusza powietrze i niweluje parowanie szyb, a dodatkowo zapewnia odpowiednią pracę sprężarki.

 

Warto również ustawić odpowiednią siłę nawiewu oraz temperaturę, która w upalne dni powinna być jedynie o kilka stopni niższa niż ta na zewnątrz, co pozwoli na zachowanie optymalnych warunków w kabinie oraz nie spowoduje znacznego wzrostu zużycia paliwa.

 

Jednak podstawowym warunkiem, zapewniającym odpowiednie funkcjonowanie układu oraz zachowanie go w dobrej kondycji, jest regularna konserwacja klimatyzacji samochodowej, z której mogą Państwo skorzystać w naszym serwisie.

 

Ogrzewanie postojowe

 

Ogrzewanie postojowe to praktyczne rozwiązanie, doskonale sprawdzające się o każdej porze roku. To dzięki niemu, zarówno latem, jak i zimą możemy zapewnić sobie optymalną temperaturę w kabinie samochodu. Niegdyś, rozwiązanie to było dostępne jedynie dla nielicznych, dziś można je zamontować niemal w każdym pojeździe. Dlatego warto zastanowić się, jakie rozwiązanie będzie najbardziej odpowiednie do danego samochodu oraz użytkownika.

Obecnie, do rodzajów ogrzewania postojowego zalicza się wersje powietrzną i wodną. Pierwsza z nich doskonale sprawdza się w pojazdach użytkowych. Zasysane powietrze zostaje ogrzane przez agregat, a następnie przekazane do kabiny i przestrzeni ładunkowej.

Innym rodzajem jest ogrzewanie wodne, które zwykle stosowane jest w samochodach osobowych. Jego elementy połączone są z obiegiem cieczy chłodniczej w silniku, które przedostaje się do kabiny przy pomocy wiatraków. Ogrzewanie postojowe pozwala na stworzenie odpowiednich warunków wewnątrz kabiny, a dodatkowo rozgrzewa silnik, co pozwala na ograniczenie zużycia paliwa potrzebnego na jego rozruch.

Nasz serwis świadczy kompleksowe wsparcie z zakresu obsługi ogrzewań postojowych powietrznych i wodnych WEBASTO i EBERSPACHER, z wykorzystaniem najwyższej jakości sprzętu, który pozwala na szybkie zlokalizowanie usterki. Zakres usług obejmuje m.in:

 • diagnostykę komputerowa ogrzewań,
 • montaż ogrzewań,
 • naprawę i wycenę ogrzewań,
 • sprzedaż.

 

Klimatyzacja, ogrzewanie: Eberspacher, Webasto

tworzenie stron internetowych Szczecin polityka-prywatnosci mapa strony Ochrona danych osobowych

Copyright © BJM Szczecin 2019

Tworzenie, projektowanie stron internetowych dla firm.